Siedziba Stowarzyszenia Puszczykowo-Châteaugiron:
ul. Wysoka 1
62-040 Puszczykowo
tel. kontaktowy: +48 604 578 496
adres e mail: stowarzyszenie@puszczykowo.info   lub   laricot@wp.pl

na FACEBOOKu:

http://www.facebook.com/Stowarzyszenie.Puszczykowo.Chateaugiron

ZARYS HISTORII

Stowarzyszenie Puszczykowo-Châteaugiron oficjalnie istnieje już ponad 20 lat – kontakty z bliźniaczym miastem w Bretanii sięgają jeszcze początku lat 90.

Stowarzyszenie Puszczykowo-Châteaugiron zostało założone w 1999 roku z inicjatywy grupy mieszkańców Puszczykowa animujących wymianę z zaprzyjaźnionym Châteaugiron.

Historia współpracy z francuskim miastem trwa jednak znacznie dłużej. Rozpoczęła się w 1990 r.od wyjazdu radnych Miasta Puszczykowo do Bretanii na zaproszenie władz departamentu Ille et Vilaine. Podczas szkolenia o roli władzy samorządowej w życiu społeczeństwa oraz wizyty w Châteaugiron, dowiadywali się oni jak funkcjonują tamtejsze urzędy i organizacje pozarządowe. W lipcu następnego roku władze Châteaugiron gościły w Puszczykowie i podczas tej wizyty zaprosiły grupę puszczykowskiej młodzieży do Bretanii.

Oficjalne porozumienie o partnerstwie obu miast podpisane zostało w 1997 roku w Puszczykowie, a przypieczętowane w 1998 roku w Châteaugiron. W ten oto sposób zainicjowana została formalnie ukonstytuowana wymiana pomiędzy mieszkańcami miast partnerskich, która w sposób nieprzerwany i z powodzeniem kontynuowana jest aż do chwili obecnej.

Mogliśmy więc radośnie obchodzić jubileusz 20-lecia współpracy  Dotychczas dzięki Stowarzyszeniu ponad 400 osób skorzystało z szansy pobytu w Bretanii.

Przez pierwsze dwie kadencje Prezesem Stowarzyszenia była Maja Bobrowska. Do niej należały pierwsze kroki „Młodego Stowarzyszenia”. Następnie funkcję prezesa przez trzy kolejne kadencje powierzano Elżbiecie Kowalskiej. Kolejne lata prezesury sprawowały: Dorota Muth, Anna Dzikowska i Hanka Badeja, Marta Rzepczyńska.  Obecnym Prezesem Stowarzyszenia jest Małgorzata Derengowska .

Podobne etapy rozwoju Stowarzyszenia były po stronie francuskiej. Jednak w Châteaugiron od początku aż do 2015 roku funkcję prezesa piastowała Annick Vaultier, po której funkcję tę przejęła obecna Prezes – Claudine Desmet.

Dodatkowym, ale bardzo istotnym czynnikiem jest pomoc i wsparcie pozostałych członków zarządu oraz innych członków Stowarzyszenia, których trudno tu wymienić, bo naprawdę dziesiątki osób i całych rodzin należało do Stowarzyszenia w ciągu tych lat. Młodzież, która wyjeżdżała kiedyś teraz już jest dorosła… Wspomnienia tych podróży nadal trwają, a przyjaźnie pozostają.

JAK WYGLĄDA WYMIANA?

Wyjazd z Puszczykowa jest w pierwszych dniach lipca. Podróż odbywa się autokarem. Zwykle na trasie (w każdą ze stron) ma miejsce przynajmniej jeden nocleg, co daje nam szansę na zwiedzenie ciekawych miejsc. W Châteaugiron Polaków goszczą rodziny w swoich domach (dlatego dobrze jest mieć indywidualny prezent dla przyjmujących nas). Na miejscu jest trochę czasu na zapoznanie się z rodziną, u której jesteśmy zakwaterowani, ale  większość czasu wypełniają wycieczki i bogaty program opracowany przez stronę francuską. W rodzinach jesteśmy zwykle koło 10 dni, a później gdy przychodzi czas odjazdu – wielu łezka w oku się kręci, bo w tak krótkim czasie można się naprawdę zaprzyjaźnić!

Podobnie wszystko wygląda gdy Polacy goszczą Francuzów. Bez wątpienia i nasz kraj ma wiele niespodzianek i tajemnic, które odkrywamy przed gośćmi z Châteaugiron, a czasem i my sami poznajemy coś nowego!

KIM JESTEŚMY?

Stowarzyszenie skupia mieszkańców Puszczykowa i gmin sąsiednich.

Jesteśmy otwarci na wszystkie osoby chcące poznać język i kulturę francuską, nawiązywać nowe znajomości, pokazywać Bretończykom piękno ojczystego kraju i tradycji; na osoby czerpiące radość z podróżowania i dzielenia się własnymi pasjami, uzdolnieniami.

Są wśród nas młodsi i starsi, spora  grupa aktywnych emerytów.

Cele i zadania statutowe

Głównym celem Stowarzyszenia jest inicjowanie, koordynowanie i prowadzenie działań zmierzających do zacieśnienia współpracy społeczności Puszczykowa ze społecznością Chateaugiron oraz promowanie regionu.

Stowarzyszenie zajmuje się m.in.:

  • animowaniem kontaktów mieszkańców obydwu miast – organizujemy wyjazdy do Bretanii; gościmy mieszkańców Châteaugiron w naszych domach
  • promowaniem miasta, regionu i kraju w Europie
  • pokazywaniem bogactwa historii, dziedzictwa kulturowego oraz piękna polskiej tradycji
  • zapraszaniem uczestników wymian między miastami do nauki języka
  • zachęcaniem do poznawania różnorodności kulturowej i społecznej obu regionów
  • przybliżaniem mieszkańcom Puszczykowa architektury, kultury, zwyczajów oraz muzyki i tańców bretońskich

Ponadto prowadzimy działalność typowo edukacyjną ( naukaq języka francuskiego), artystyczną (prezentacja twórczości Polaków w Chateaugiron i Puszczykowie), społeczną (włączamy się w budowanie aktywnych postaw obywatelskich, uczestniczyliśmy w debatach).

Coraz odważniej animujemy społeczność lokalną przygotowując konkursy, wystawy, reportaże, wieczory i spotkania z muzyką, kulturą i kuchnią francuską.

Staramy się inicjować ciekawe działania międzypokoleniowe zapraszając do współpracy osoby chcące dzielić się swoją pasją.

Wychodzimy naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom młodych mieszkańców miasta. Dla nich tworzymy projekty, które mają na celu umożliwić realizację zainteresowań, zachęcić do działania, nauki języka, pomagać w przełamywaniu stereotypów.

DOŁĄCZ DO NAS!!!

Z radością witamy wszystkich zainteresowanych naszymi działaniami oraz nowych członków.

MOŻESZ NAM POMÓC

Każda osoba prywatna, instytucje publiczne, organizacje pozarządowe oraz duże i małe firmy mogą włączyć się w naszą działalność przez podzielenie się swoim czasem, uzdolnieniami, konkretnymi możliwościami i usługami lub wsparciem materialnym, finansowym.

Szukamy pedagogów do współpracy i wsparcia w zakresie kontynuacji ciekawej oferty dla młodzieży szkolnej miast partnerskich.

Szukamy wolontariuszy do pomocy w pracach związanych z bieżącą działalnością stowarzyszenia i organizacją zaplanowanych zadań.

Szukamy przewoźnika do współpracy podczas wyjazdów i wycieczek

Szukamy darczyńców chcących współfinansować wydatki związane z drukiem, powielaniem materiałów informacyjnych, zaproszeń, dyplomów, drobnych artykułów promujących stowarzyszenie

Szukamy chętnych do wsparcia nas materiałami papierniczymi, biurowymi, plastycznymi

Szukamy ciekawych miejsc chcących zaprosić dorosłych uczestników wymiany, młodzież udostępniając im swoje atrakcje

Zachęcamy wszystkich do wsparcia działań podejmowanych przez stowarzyszenie.